Osteoporoz Hastaları Dikkat

Osteoporoz hastaları dikkat, halk arasında çok iyi bilinen ve kemik erimesine karşı kürleri uygulanan ısırgan ; gerçekte ise aksine kemik erimesini hızlandırmaktadır.

Siz herhangi bir nedenle ısırgan çayı veya ısırgan tohumu kullanmaktaysanız ve aynı zamanda osteoporoz (kemik erimesi) şikâyetiniz var ise, kesinlikle ısırgan tüketmeyiniz. Ne yemeğini ne de bitkisel çayını tüketmeyiniz.

Isırgan çayını veya kürünü kullanmakta olan osteoporoz hastalarının bu hastalığa bağlı ağrıları da artmaktadır. Yeni çıkacak olan kitabımda bu durumun gerekçelerini açıklamaktayım.

Not: Hekiminizin kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.İncele !

Adet Sancisi İçin Civanperçemi Kürü


Adet sancısı olanlar için civanperçemi kürü formülü

İbrahim Saraçoğlu’dan Civanperçemi kürü: Bayanların sancılı geçen adet dönemlerine karşı
Civanperçemi kürü regl döneminin başlamasına üç gün kala uygulanmaya başlanır ve regl döneminin bitimine kadar devam edilir.
Hazırlanışı: Bir tutam civanperçemi (yaklaşık beş gram) yarım litre kaynamakta olan suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak hafif (kısık) ateşte 3 dakika demlenir. Soğuduktan sonra süzülür.
Regl döneminin başlamasına üç gün kala hergün sabah ve akşam bir su bardağı içilir.
Hergün taze olarak hazırlanır. Reglinin bitimine kadar devam edilir. Bu kür her regl döneminde beş-altı ay uygulanır.
Adet sancıları çok şiddetli ise, bu taktirde adet başlamadan bir hafta önce kür uygulamaya başlanır.
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu


İncele !

Yorgunluk için Ayak Masaji Yapmak

Yorgunluk için Ayak Masajı Nasıl Yapılır
Yorgun ayaklara limonlu karışım

Bir mağazada tezgâhtar olarak çalışıyorum. Sürekli ayakta durmaktan ve sağa sola koşturmaktan ayaklarım yorgun düştü. Onlara nasıl bir bakım uygulamalıyım?

Öncelikle bir doktora görünün ve onun tavsiyelerini uygulayın. Ayrıca bir çorba kaşığı kafuru, bir kahve fincanı deniz tuzu, dört yemek kaşığı susam yağı ve bir limonun suyuyla karıştırın. Bu kaırşımı bir kova sıcak suyun içine boca edin. Ayaklarınızı 15 dakika bu suyun içinde bekletin. Kuruladıktan sonra, evin içinde birkaç tur atarak ayaklarınızı harket ettirin. Bu formülden haftada iki kez yararlanın

İncele !

Yorgunluk İçin Tarçinli Duş

Suna Dumankaya Yorgunluk İçin Tarçınlı Duş

Son günlerde sinirlerim çok bozuk ve kendimi sürekli yorgun hissediyorum. Bu durumun önüne geçip rahatlamak için ne yapabilirim? Meral K./İstanbul

Küvetinizi sıcak suyla doldurun. Ardından bir litre suyun içine bir limon kabuğu, bir tatlı kaşığı karanfil, 3 adet çubuk tarçın atın ve iyice kaynatın. 10 dakika beklettikten sonra bu kaırşımı da süzüp küvetinize atın. 20 dakika boyunca bu suyun içinde dinlelnin. Hem bedeniniz hem ruhunuz rahatlayacaktır.

İncele !

Evde Doğal Cilt Bakimi

doğal cilt bakımıSağlıklı ve güzel bir cilt için, doğal cilt bakımı programına başlıyoruz. Harekete geçmek için toprağa, kile, bitkilere, çiçeklere, süte, sirkeye sahip olmanız yeterli. Bir de tabii, kendinize vakit ayırma kararlılığına...

Kil maskeleri

Kil cilt bakımında çok yönlü bir madde. Derin bir temizleyici olarak kil, kiri epidermisin derinliklerinden çıkarır. Besleyici olarak kil, sağlıklı cildin devamlılığı için önemlidir. Temizleyici ve sıkılaştırıcı olarak, en çok limon suyu veya su içeren katkı maddeleri ile etkili olur. Terapi kil, aynı zamanda antiseptik, anti iltihabik ve analjeziktir.

Kozmetik amaçlar için üç çeşidi bulunur: Beyaz, yeşil ve kırmızı kil... Onu süpermarketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Bulabilirseniz, toz şeklinde alın. Su veya herhangi bir başka sıvıyı hızla emerek ve mavi-yeşil deniz yosunu gibi diğer katı katkı maddeleriyle, doğranmış otlar veya meyve veya sebze püreleriyle karışarak kolay kullanılır.

Küçük yumrular halinde satılan kili, önce blender veya kahve öğütücüsü içinde kendiniz toz haline getirmezseniz, karışması biraz daha uzun sürer.

Kil, macun olarak kullanıma hazır şekilde de satılır. Bu oldukça zaman kazandırıcı olsa da yapabileceğiniz maske çeşitliliğini sınırlar, çünkü bazı reçeteler kil sıvı hale gelmeden önce diğer katkı maddeleri ilavesini gerektirir. Ayrıca, nispeten daha pahalıdır.

Kil maskesi yapmak

Gerekli kil miktarı dinlenmiş mineral su ile kaplanır ve karıştırmadan 30 dakika dinlenmeye bırakılır. Musluk suyu veya klor içeren herhangi bir su kullanmayın. Bütün su emilene kadar karıştırmamak önemlidir çünkü, erken karıştırırsanız maskeniz pütürlü ve yapışkan olur.

Bütün su iyice emilince malzemelerinizi iyice karıştırmalısınız. Karışım rahatlıkla uygulanabilecek kadar kalın, macun yoğunluğunda olmalıdır. Çok sıvı olursa yapışmaz, çok kalın olursa cilde derinden nüfuz etmez. Çok ince olan karışıma az miktarda kil ilave etmek yeterince kolaydır fakat, çok kalın olan macuna daha fazla su ilave etmek dikkat ister. Bu durumda her seferinde karıştırarak, azar azar su ilave etmek gerekir.

Kile diğer maddeler ilave edilecekse bunun bu aşamada yapılması tercih edilir fakat, yağ veya yağ karışımının kuru kile eklenmesi en iyisidir. Reçetelerin bazılarında dinlendirilmiş şişe suyu yerine meyve veya sebze suları kullanılır.

Maske ve losyonların uygulanması

* Kendinize sessiz bir zaman ve yer bulun. Saçınıza bant takın ve makyajınızı bütünüyle çıkartın. Cildinizi pamuk ve dinlenmiş şişe suyu, bitkisel çaylar, sulu bitkisel çözelti veya basit temizleme reçeteleri kullanarak dikkatlice temizleyin.

* Masajla ya da aynada korkutucu yüzler yaparak yüz kaslarınızı gevşetin.

* Yüzünüzü 1-2 dakika sıcak su kabının üstünde, buhara tutun. İki dakika sıcak kompres uygulayın. Böylece gözenekleriniz açılır, maske daha derine nüfuz edebilir.

* Maskeyi parmaklarınız veya pamukla, göz çevreleriniz hariç, uygulayın. Meyve veya yumurta maskeleri, genelde çok sıvıdır. İkinci katı birkaç dakika sonra, ilk kat biraz kuruduğunda uygulayın.

* Maskeyi temizleme vakti gelinceye kadar yüzünüzü hareket ettirmeyin.

* Maskeyi, alından aşağıya doğru, göze hiçbir şeyin değmediğinden emin olarak çıkartın. Hafif meyve maskeleri pamukla kolayca çıkar. Kil maskelerinde kili yumuşatmak için önce yüzü durulamak gerekecektir.

* Gözenekleri kapatmak için uygun yerlere sulu bitkisel çözeltileri, sprey veya pamukla veya parmakla hafifçe vurarak uygulayın.

Birçok metal, kil, meyve veya sebze sularıyla temas ettiğinde paslanır. Bu nedenle metal karıştırma kapları, kaşık veya spatula kullanmayın. Maske içinde ılık su kullanılabilir, ancak karışımı ısıtmayın. Maskelerin, kullanımdan hemen önce hazırlanması, en iyisidir.

Bitkisel çaylar

Bitkisel çayların çoğu, uzun süreli doğal cilt programında faydalıdır; temizleme ve sıkılaştırma nitelikleri vardır. Hepsi, her cilt tipi için uygundur.

Altıncık (marigold çiçeği): Antiseptik, mantara, iltihaba karşı ve iyileştirici. Tek başına veya yarı yarıya lavanta veya papatya karışımı ile kullanın.

Papatya çiçeği: Sık sık rahatsız olan cilt için en iyi mantar, iltihap önleyici, temizleyicidir. Çayı göz çevresindeki nazik cilt için özellikle tavsiye edilir.

Mürver çiçeği: Sıkılaştırıcı, iltihaba karşı etkili, temizleyici.

Lavanta çiçeği: İltihaba karşı, temizleyici. Lavanta hafif bir kuruma yapar.

Ihlamur çiçeği: Papatyaya benzer, çok serinleticidir. Sıkılaştırıcı, iltihaba karşı etkisi yaşlanan cilt için iyidir.

Ebegümeci: İltihaba karşı, serinletici.

Nane: İyi bir temizleyici ve sıkılaştırıcıdır.

Biberiye: Antiseptik, havalandırıcı ve canlandırıcı; kan damarlarında kan dolaşımını artırır. Biberiyeyi tek başına veya daha fazla sıkılaştırıcı etki için beyaz civan perçemi ile yarı yarıya karıştırarak kullanın.

Kekik: Güçlü bakteri karşıtı etki: Sivilce veya enfekte egzama için cildi yıkamak faydalıdır. Tek başına veya sakinleştirmek, iyileştirmek için papatya ve/veya altıncık ile eşit oranlarda kullanın.

Beyaz civan perçemi: Yaşlanan ve hasarlı ciltler için iyi bir temizleyici, sıkılaştırıcı, antiseptiktir.

Çay hazırlamak: 250 mililitre kaynar suya bir büyükçe yemek kaşığı doğranmış kuru ot kullanın. Orta büyüklükte bir kupaya otları ağzına kadar doldurun. Demi 10 dakika bekletin, sıvıyı süzün ve kullanmadan önce soğumaya bırakın. Pamuk ile uygulayın ve doğal kurumaya bırakın.

Buz küpleri için çaylar

Bir çayın raf ömrü yaklaşık 12 saattir. Ancak, süzülmüş ve soğumuş çay buz kalıplarında dondurulabilir ve buzlukta 1-3 ay saklanabilir. Bu küpleri için papatya, lavanta, ıhlamur çiçeği ve biberiye çayları tavsiye edilir. Bazı sulu bitkisel çözeltiler de buz küpleri yapmak için demlenebilir. Her 100 mililitre dinlendirilmiş şişe suyuna bir yemek kaşığı sulu bitkisel çözelti kullanın.

Serinletici ve sulandırıcı etki için küpü direkt olarak cilde, boyna ve kollara sürün.

Kompres için çaylar

Kompresler de iltihaplanmayı serinlettiği gibi- kan dolaşımını artırarak, gözenekleri kapatarak cildi sıkılaştırır. Özellikle kuru, yaşlanan veya hasarlı cilt için iyidir.

Kompres için, iki geniş kaba, iki banyo havlusuna veya pazene ihtiyacınız olacak. Yukarıda saydığımız kurutulmuş otlarda bir büyükçe yemek kaşığı ve bir yemek kaşığı limon suyunu bir kaba yerleştirin ve üç kupa kaynamış su dökün. 15 dakika demlenmeye bırakın. İkinci kaba bir litre soğuk su ve bir yemek kaşığı sirke dökün. Soğutmak için az miktarda buz küpleri ekleyin.

Havlulardan birini sıcak çaya batırın ve havluyu yüzünüze sermeden ve bir dakika yüzünüzde bekletmeden önce fazla suyunu sıkın. Birinci havluyu çıkarın ve diğer havluyu hemen soğuk su kabına daldırın. Aynı şekilde yüze uygulayın ve yine bir dakika bekleyin. Sıcak ve soğuk kompres işlemini iki kez tekrarlayın. Gözenekleri kapatmak için soğuk kompresle tamamlayın. Gülsuyu ile parmak uçlarınızla teninize hafifçe vurarak bitirin ve doğal kurumaya bırakın.

Buhar

Cildi derinden temizlemenin geleneksel bir yolu, yüzü zaman zaman birkaç dakika buhara tutmaktır. Buhar, kir ve hava kirliliğini ciltten etkili bir şekilde çıkarır akat, aynı zamanda doğal yağları da çıkarır. Bu nedenle bu teknik, yağlı ciltlerde veya sivilce problemi olan birinde mükemmel sonuçlar getirse de, birçok cilt için uzun vadede kurutma etkisi vardır. Buhar bu nedenle kuru veya yaşlanan ciltte çok az kullanılır.

Buhar banyosu

1 litre kaynar su koyduğunuz geniş bir kap ve orta boy bir havluya ihtiyaç duyacaksınız. Kabın önüne oturun, başınızı havlu ile kaplayın ve yüzünüzü önerilen süre kadar buharda tutun. Sonra yüzünüzü pamuk ile veya havlu ile kurutun ve gülsuyu ile temizleyin. Doğal kurumaya bırakın.

Buharın faydasını, kaynar suya iki damla papatya, solucan otu, lavanta, gül otto veya çay ağacı bitkisel yağ damlatarak artırılabilir. Kuruladıktan sonra altıncık taşıyıcısı içinde sulandırılmış aynı yağı cilt üzerine ince bir tabaka uygulayın.

Sulu bitkisel çözeltiler

Hidroseller veya çiçekli sular olarak da bilinen sulu bitkisel çözeltiler, buğu damıtma ürünleridir. İlgili bitkisel yağlardan daha az yoğun olmalarına rağmen, onlara benzer özellikler taşırlar. Suda çözülebilen aktif maddelerle zenginleştirilmişlerdir.

Cildi temizlemek, gözenekleri sıkılaştırmak, cildi sulandırmak ve cildin pH dengesi için faydalıdırlar. Temizlik veya beslenme maskelerinin arkasından temizleyici / sıkılaştırıcı olarak tavsiye edilirler. Çoğu ayrıca, bakteri ve mikroba karşı etkilidir.

Sulu bitkisel çözeltileri kullanmak

Sulu bitkisel çözeltiler yüze günde iki kez uygulanabilir. Pamuk ile veya sprey şişesinde kullanın, fakat gözlerinizi koruyun. Doğal korumaya bırakın. Sulu bitkisel çözeltiler ayrıca, banyo suyuna da genel cilt toniği olarak, üç yemek kaşığı katılabilir ve bazen de kil maskesi hazırlarken suyun yerini tutabilir.

Papatya: Bütün cilt tipleri için uygundur. İltihaplara karşı çok yumuşaktır, sakinleştirici ve temizleyicidir, aşırı güneş ve rüzgara karşı iyi gelir.

Adaçayı: Kuru ve yaşlanan cilt için uygundur; düzensiz hormon seviyesi ve menopoza bağlı cilt problemleri içindir.

Mısır çiçeği: Birçok sulu bitkisel çözeltinin tersine genelde göz çevresinde kullanılır, gözleri yakmaz. Papatya ile benzer özelliklere sahiptir.

Lavanta: Bütün cilt tiplerine uygundur ancak hafif kuruma yapar. Serinletici, iltihaplara karşı, güneş ve rüzgar yanığına karşı ve saç toniği olarak iyidir.

Portakal çiçeği: Bütün cilt tiplerine özellikle kuru veya hassas ciltlere uygundur; iltihaplara karşı, kırmızı kabarıklıklar için iyidir.

Biberiye: Bütün cilt tiplerini dengelemek ve gözenekleri temizlemek ve sıkılaştırmak için ve saç için mükemmeldir, dolaşımı hızlandırır.

Gülsuyu: Bütün cilt tiplerine, özellikle yaşlanan ciltlere uygundur, dengeleyici, temizleyici ve sıkılaştırıcıdır.

Cadı fındığı: Bütün cilt tiplerine uygundur; yumuşak bir sıkılaştırıcıdır.

Kozmetik sirke

Sirke cildi sulandıran, küçük kılcal damarlar içindeki kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Ayrıca antiseptiktir ve enfeksiyona neden olan bakteri, virüs veya mayaların hızla çoğalmasına engel olur. Cilt yüzeyindeki aşırı yağlı bezeleri çözer ve pullanma veya soyulma durumlarını azaltır. Sirke, cildin pH seviyesini düzenler.

Kullanacağınız her bitkiyi, kullanmadan önce iki gün kurutun. Kurutulmuş bitkiyi ölçün ve karıştırın ve sonra sirkeyi ve bitkisel yağları ekleyin. Tamamen sıvılardan oluşan kozmetik sirkeler, sadece bir kez kullanılabilir. Bitki içerenler dinlenmeye bırakılmalıdır. Sonra vidalı kapaklı bir kavanozda hazırlayın ve bir pencere eşiğine bırakın, süzün ve şişeleyin. Bir çay kaşığı kozmetik sirkeyi yüzünüzü yıkamak için dinlenmiş şişe suyuna ilave edin veya banyo suyuna 3-4 yemek kaşığı dökün.

Lavanta, biberiye ve gül ağacı

Sirke: 500 mililitre iyi kalite beyaz şarap veya elma sirkesi

Bitkisel yağlar: 3 mililitre lavanta, 3 mililitre biberiye ve 2 mililitre gül ağacı

Ve: 2 yemek kaşığı gliserin

Altıncık ve mürver çiçeği

Bitki: 50 gram altıncık çiçekleri ve 75 gram mürver çiçekleri

Sirke: Bir litre iyi kalite beyaz şarap veya elma sirkesi

Dinlenme: İki hafta

Lavanta, gül, karanfil ve ıhlamur

Bitki: Lavanta çiçeği, gül yaprağı, karanfil ve ıhlamur çiçeklerinin her birinden 30 gram

Sirke: Bir litre iyi kalite beyaz üzüm veya elma sirkesi

Dinlenme: İki hafta

Tüm ciltler için bakım bilgileri

* Yağlı bölgeleri veya karışık ciltteki sivilceli bölgeleri yağdan arındırıcı maddelerle temizlemeye çalışmayın.

* Cildinizi çok etkili veya yüksek dereceli alkol içerikli ürünlerle temizlerseniz, yağ bezleriniz buna daha fazla yağ üreterek tepki gösterir.

* Cildiniz kuruysa, yüzünüzü soğuk suyla yıkamayın. Gözenekler kapanır ve cildiniz daha fazla kurur.

* Cildin kendisini yenileyebilmesi için, haftada bir, iki kere, cilde uygun yüz maskeleri uygulamalısınız. Peeling yöntemi de, cildin sertleşmesini önler.İncele !

Kış Yorguk Düşmani KAKAO

79679727_Chocolate__48_Kış Yorgunluk Düşmanı KAKAO

Santral sinir sistemine direkt etkiyle hafifçe solunumu uyaran yorgunluk duygusunu azaltan zindelik ve uyanıklık veren eşsiz bir bitkidir.

Kakao: Başta teobramin olmak üzere az miktarda kafein ve teofilin denilen ksantinler, nişasta,azotlu maddeler ve ünlü kakao yağı ihtiva eden bir bitkidir.

Ksantinler böbreklerde su ve tuzun geri emilimini engelleyerek idrarı arttırırlar. Ayrıca vücuttaki düz kasları gevşeterek(iç organ kasları) bağırsak ve idrar yolları spazmlarını çözer,
damarları ve bronşları genişletir.

Kakao yağı ise güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını süzdüğünden cilde sürülerek güneş yağı gibi kullanılır. Yine yumuşatıcı özelliğinden, cilt çatlaklarına pamukla sürmek suretiyle yararlanılır.İncele !

Ayvanin Faydalari Nelerdir

Ayvanın Faydaları
Uzmanlar özellikle şu 7 rahatsızlık ayvayı için öneriyor; Kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları...

Ama sadece bunlar değil, cinsel gücü artırıyor, ağız yaraları ve kokusunu önlemede birebir, ishale derman, cildi gençleştiriyor ve dudak çatlamalarına çare oluyor...

Ayva protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi mineraller açısından çok zengin... Tohumları ise yağ ve protein içermekte.

İŞTE AYVANIN FAYDALARI

-Ayva, çocuklarda sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.

-Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı.

-Her yaşta sinir sistemini güçlendirir

-Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler.

-Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir.

-Grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırır.

-Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalı. Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi gelmekte.

-Vücudun gücünü artırarak, zinde tutmaya yardımcı olarak yorgunluk ve bitkinlikten korur.

-Ağız kokusunu önler.

-İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi önlediği ve varis tedavisine yardımcı olur.

-Cinsel gücü artırdığı bildirilmektedir.

-Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur.

-Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

-Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelir.

-Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir.

-Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır.

-Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılması mucize etkiler yapıyor.

-Dudak çatlamalarını önlemek ya da iyileştirmek içinde ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması öneriliyor.

-Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştiriyor ve uykusuzluğa iyi geliyor.

-Şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebiliyor.

İncele !

Basur Bitkisel Tedavisi

basur tedavisi
Bitkisel Yönteler ile Basur Tedavisi

"Basur (Hemoroid) , düz bağırsağın (rektum) ve anüsün çok rahatsızlık verici bir hastalığıdır. Düz bağırsağın içinde ya da anüsün dışında oluşabilir. Şifalı bitkilerle içten ve dıştan yapılan tedavilerde genelde başarılı sonuçlar alınabilir. Ama her şeye rağmen, hastalığın kaynağının teşhis edilerek öncelikle tedavisi şarttır.

Eğer bu temel tedavi yapılmazsa, basurlar hep yeniden oluşacaktır. Hastalığın nedeni kronik kabızlıktır. Hastalığın oluşmasındaki ikinci önemli neden ise, karaciğer fonksiyon bozukluklarıdır. Ayrıca gebelik döneminde alt karında kan dolaşımı yetersizliğinden, hareketsizlikten veya şişmanlıktan da kaynaklanabilir.

Kan damarı duvarlarının kalıtımsal zayıflığı nedeniyle de basur memeleri oluşabilir. Bu memelerin patlaması sonucunda açık kırmızı renkli kan görülür. Bu kanın gerçekten de basurdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının bir uzman doktor tarafından mutlaka teşhis edilmesi gerekir.

Uzun süre oturulduğunda, oturulan bölgeye kan hücum eder. Bu durum, kabızlıkla birlikte basur oluşumuna yol açar. Acaba bu duruma karşı neler yapılmalıdır? Açık havada yürüyüş veya hafif sporlar ve yüzme, alt karın bölgesinin kan dolaşımını uyarır. Ayrıca kabızlığa karşı da önlemler alınmalıdır.

Buğday kepeği, keten tohumu unu, siyah ekmek, bal, bol miktarda sebze ve pirinç harikalar yaratabilir. Anüs kaslarını çalıştırınız. Böylece damarlarda birikmiş olan kanı dağıtabilirsiniz: Günde pek çok kere, anüs kaslarını birkaç saniye boyunca sıkınız ve bu hareketi en azından 20 kere yineleyiniz.

Her dışkılamadan sonra anüsü bol suyla yıkayıp, yumuşak tuvalet kağıdı ile kurulayınız. Soğuk suda oturma banyoları, mayıs papatyası ve atkuyruğu kaynama suyu ile hazırlanan soğuk oturma banyoları rahatlatıcıdır.

Basurlar, özellikle karaciğer hastalıkları ile birlikte görüldüğünde, başka bir açıdan ele alınmalıdır. Örneğin siroz hastalığında olduğu gibi, karaciğerde kan birikimi oluştuğunda, kan basıncı bağırsaklara doğru yönelir ve düz bağırsak damarları kanla dolarak şişer.

Kapı toplardamarında (vena portea) oluşan bu yüksek basınç nedeniyle, anüs mukozası yüzeyinde veya anüs kanalı içinde basur memeleri oluşur. Basurlarından kurtulmak isteyen kişi, bu oluşumun kaynağını araştırmalı ve belki de kapı toplardamarında oluşan basıncın azaltılması yönünde adımlar atmalıdır.

Bu konuda tabii ki bir uzman doktorun görüşünün alınması gerekir. Uygulanacak olan tıbbi tedavi, basit bir yöntemle de desteklenebilir: Sabah ve akşam yemeklerinden önce 10–15 damla atkestanesi tentürü, biraz suya karıştırılarak alınır.

Kan birikimlerinin harekete geçirilmesi için, hindiba çayı günde 2-3 bardak içilebilir. Lokal tedavi olarak, meşe kabuğu veya ceviz yaprağı kaynama suyu ile uygulanan lavmanlar veya kompresler çok büyük rahatlıklar sağlayabilir, ama önce bağırsakların boşaltılması gerekir.

Başka bir tedavi biçiminde de uzun süre boyunca, gün aşırı değişimle, beyaz ballıbaba yaprağı, ahududu yaprağı veya böğürtlen yaprağı çayından günde 2 bardak içilir. Ayrıca, uzun süreli kullanımlarda civanperçemi çayı da kendisini kanıtlamıştır. Rahatsızlıklar sona erene kadar bu çay kürlerinin sürdürülmesi gerekir.

Tuzlu suyla hazırlanan mayıs papatyası buğu banyosunun üstünde 10-15 dakika kadar oturduktan sonra, kantaron yağı emdirilmiş bir pamuk, büzgen kasın sonuna kadar ulaşmak üzere, anüsten içeri sokulur. Böylece, dışkılamada rahatlık sağlanmış ve olası mukoza çatlakları önlenmiş olur.

Anüse sürülebilecek veya kompresler yapılabilecek bir merhemi herkes hazırlayabilir: 100g içyağında 20g kurutulmuş çobançantası kısaca kızartılır ve serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün yağ tekrar ısıtılır ve tülbentten geçirilerek süzülür. Buzdolabında saklanmalıdır.

Uzun süreli uygulamalar: Isırgan otu, ahududu veya böğürtlen yaprağı çayı, dönüşümlü olarak ve balla tatlandırılarak içilebilir. Bolca çiçek balı tüketimi yararlı olur. Veya hindiba, ısırgan otu, sinirli ot eşit karışımının çayı günde 3 bardak içilir ve aynı zamanda da atkuyruğu veya atkestanesi yaprağı oturma banyoları alınabilir."İncele !

Cilt Beyazlatma Papatya Maskesi

Pamuk Gbi Bir Cilt İçin Beyazlatıcı Papatya Maskesi
papatya maskesi
"Cilt beyazlatıcı papatya maskesi
Malzemeler :

3 tatlı kaşığı papatya çiçeği
1 fincan su
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)

Hazırlanışı : 1 fincan suyu kaynatarak içine papatyaları koyun. 7-8 dk kaynadıktan sonra süzgeçten geçirip soğumaya bırakın.

Daha sonra içine bal ve gül suyunu ekleyin. İyice karıştırarak yüzünüze ve boynunuza sürüp 15 dk bekleyin.

Cildinizin aydınlanması için düzenli olarak kullanın. Haftada 2-3 kez yapılabilir

Bu maske renk bozukluklarına karşı birebir gelir.

Buzdolabı ömrü 1 haftadır.

Hava geçirmeyen bir kapta muhafaza etmeye özen gösterin.

Not: Hamilelerin kullanmaları tavsiye edilmiyor."İncele !

Anne sütü Artırma Yolları

anne sütü artırmanın yöntemleri
Doğal yollar ile bebeğinize yetmeyen anne sütünü artırmanın yolları

Anneler sütleri azaldığında çoğu zaman panik olurlar ve bu panik içerisinde sütlerini artırmak için bilinçsizsizce ne bulurlarsa yerler.

Bu çok yanlış bir davranıştır.Anneler sütlerini artırmak için; tahin helvası,incir , dut ve beyaz üzüm yemeli ve bol bol su içilmeliler.


İncele !

Aslanpençesi Çay kürü Tarifi

aslanpencesi otu
Prostat , lenfbezi , meme ve rahim kanserini önlemek için aslanpençesi kürü tarifi

4 – 5 gram (yaklaşık bir tutam) kurutulmuş arslanpençesi kaynamakta olan yarım litre suyun içine atılır ve hafif ateşte 2 dakika kaynatılmaya devam edilir.

İkinci dakikadan sonra sıcaklığını kaybettirmeden 10 dakika demlenir. Daha sonra soğumaya bırakılır ve süzülür.

Demleme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka süzme işleminin yapılması gerekir.
Kesinlikle demleme süresi tamamlandıktan sonra daha fazla kabın içinde bitkiyi bekletmeyiniz, süzerek bitkiyi ayırınız.

Bir ay boyunca bir gün arayla (gün aşırı) bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra 15 gün ara verilir. Onbeş günlük aradan sonra 6 ay boyunca haftada iki defa birer bardak içilir. Altı aydan sonra dönem dönem uygulanır.

Önemli uyarı: Arslanpençesi çayı kullanırken içimini kolaylaştırmak için herhangi bir şekilde tatlandırıcı veya başka bir madde kesinlikle ilave edilmez. Yemek yedikten bir saat sonra içilir. Arslanpençesi çayını hazırlarken kesinlikle 10 dakikadan fazla demlemeyiniz.

Demleme süresi tamamlandıktan sonra süzülerek ayrılması gerekir. Hazırlanan arslanpençesinin arta kalanı buzdolabında en fazla 3 gün korunabilir. Üçüncü günden sonra kullanılmaz ve mutlaka taze olarak tekrar hazırlanması gerekir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

İncele !

Bodur Otunun Şifali Faydalari

şifalı bitki bodur otu
Bodur Otunun Doğal Şifalı Bilinmeyen Faydaları

"Alternatif Tıp çokça dilimizde dolaşmaya başladığı son yıllarda Şifalı bitkiler aramaya başladık. Tv programlarında sıkça duyduğumuz Bodur otu ,

Latince adı, Marsdenia erecta olan Bodur otu, İpekotugiller ailesine mensup bir bitki. Sarmaşık görünümlü ve beyaz çiçekli. Organik asitler ve amidon içeriren bodur otunun faydaları ;

* Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
* Sindirim sistemini ve pankreası kuvvetlendirir.
* Şeker hastaları için çok faydalıdır.
* Karaciğer hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine şifa verir.
* Ateş düşürücü özelliği vardır.
* Sedef, egzama, mantar, kaşıntılı alerjilerde kullanılır.
* Mide ağrıları, öksürük, dizanteri, karaciğer rahatsızlıkları, için faydalıdır."İncele !

Doğal Sinüzit Tedavi Yöntemi

sinüzit tedavisi
Şifalı bitkiler ile doğal sinüzit tedavisi
ibrahim saraçoğlu doğal sinüzit tedavisi
Hazırlanışı : Yaklaşık yarım litre suyu bir tencerede kaynatın. 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyasını (büyük papatya olmaz) kaynamakta olan suyun içine atın.

Uygulanışı : Başınızı havlu ile örterek, yüzünüzü buharına tutarak burnunuzdan nefes alıp verin.
Bu uygulamayı 5 dakika uygulayın. 5 dakika tamamlandıktan sonra yarım saat ara verip tekrar beş dakika aynı şekilde başınızı havlu ile örterek uygulayın.

Ertesi gün aynı şekilde 5 dakika uygulayıp yarım saat ara verin ve tekrar 5 dakika uygulayın.
Akıntının gelmeye başladığı gün 3 gün ara verin.Papatya kürünü Sinüzit tamamen kuruyana kadar uygulanması gerekir. Papatya kürü uygulamasının yarım bırakılması halinde sinüzit tekrar edebilir.

İncele !

Şifali Bitkiler ile Kabizlik Kürü

kbızlık için bitki kürü
Şifalı bitkiler ile kabızlık tedavisi için kür yapılışı
ibrahim saraçoğlu kabızlık tedavisi için kürü
Şiddetli ve kronik kabızlık şikayeti olanlar için, mükemmel bir destekleyici kür.
Malzemeler :
9-10 adet taze portakal yaprağı,
1 su bardağı su.
Hazırlanışı :9-10 adet TAZE Portakal Yaprağı, bir bardak suda altı dakika hafif ateşte kaynatılır. 6′ncı dakikadan sonra ocaktan indirilir ve ılımaya bırakılır. Sabah kahvaltısından 1 saat sonra tamamı içilir.
Bir hafta boyunca bir gün arayla her defasında taze hazırlayarak içilir ve kür sonlandırılır. Kabızlık şikayetinin durumuna göre haftada 2-3 defa tekrar edilebilir.
Not: Kurutulmuş portakal yaprağının bu anlamda etkisi yoktur ve kullanılmamalıdır.

İncele !

Kafa Kaşıntılarına Ispanak-Zeytinyağı

Kafa Kaşıntılarına Ispanak-Zeytinyağı ile çözüm bulabilirsiniz.

Kafanız kaşındığında çözüm ıspanak suyunda
Son günlerde saçlı derim çok kaşınıyor. Doktora gittim, tavsiyelerine uyuyorum. Kaşıntıyı durdurmak için siz ne yapmamı önerisiniz? Emine D./Adana

1 fincan ıspanak suyunun içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı saç derinize sürüp, en az 4 saat boyunca bekletin. Ardından da saçınızı yapısına uygun bir şampuanla yıkayın. Bu formülü haftada 2 kez uygulamanızı tavsiye ederim.

İncele !

Uykusuzluğa Lavanta Çayı

uykusuluğa lavanta çayıSuna Dumankaya ile Uykusuzluğa Lavanta Çayı

Bir süredir geceleri uyumakta çok zorlanıyor. Bu da işteki verimimin düşmesine yol açıyor. Kolayca uyumamı sağlayacak bir formülünüz var mı? Ebru G./Antalya

500 gram suyun içine bir çorba kaşığı melisa ve bir çorba kaşığı da lavanta ekleyin. Bu karışımı kaynatıp çay demler gibi demleyin. Her gece yatmadan yarım saat önce, bu karışımdan bir bardak için. Uyksuzluk sorununuz kısa zamanda
çözülecektir.

İncele !

Okaliptüsün Mucizevi Faydalari

Okaliptüsün Faydaları

OKALİPTUS
Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen okaliptus, sağlık ve estetikte kullanılan şifalı bir bitkilerden biridir. Daha çok üst solunum yolları enfeksiyonlarında nezle, öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı, balgam söktürücü gibi sorunlarda iyileştiricidir. Antiseptik etkisi nedeniyle yara, ülser, yanık tedavilerinde uygulanır. Haşere sokmalarında kullanılır. Diş eti iltihaplarında mikrop kırıcı ve ağız kokularını gidericidir. Kabızlık yapıcıdır. Vücudun güçlenmesini sağlar. Migren, romatizmal ağrılar ve kas kasılmalarında ayrıca idrar yolları enfeksiyonlarında iyileştirici etki gösterir. Şeker düşürücü olduğu bilinmektedir. Saç dökülmesi, kepeklenme ve yağlanma gibi saçlı deri sorunlarında kısa zamanda iyileştirici sonuçlar alınmasını sağlar. Okaliptus aşırı dozda alınmamalıdır. Zehirlenmelere yol açabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI
Kaynamakta olan suya okaliptus yaprakları atılır. Bir taşım kaynatılır 5 dakika bekletilip süzülür. Günde 2 su bardağı içilir. 2 hafta içilmelidir. Ayrıca nefes darlığında 2-3 damla ilave edilerek gögüs üzerine sürülür. Aynı okaliptus suyu saça uygulanmak istendiğinde 1 tatlı kaşığı papatya yağı ile karıştırılarak sürülür. Streç veya sıcak havlu ile sarılır. Yarım saat bekletilir. Organik hidrosollü Organicum şampuan ile durulanır ve Organicum Aktive n saç kremi ile bakım tamamlanır.

HERBALİST IŞIK KIRGIZ

İncele !

Bitkiler ile Basurt Tedavisi

Basur Tedavisi Bitkisel
Bitkiler ile Doğal Bitkisel Basur Tedavisi
"Basur (Hemoroid) , düz bağırsağın (rektum) ve anüsün çok rahatsızlık verici bir hastalığıdır. Düz bağırsağın içinde ya da anüsün dışında oluşabilir. Şifalı bitkilerle içten ve dıştan yapılan tedavilerde genelde başarılı sonuçlar alınabilir. Ama her şeye rağmen, hastalığın kaynağının teşhis edilerek öncelikle tedavisi şarttır.

Eğer bu temel tedavi yapılmazsa, basurlar hep yeniden oluşacaktır. Hastalığın nedeni kronik kabızlıktır. Hastalığın oluşmasındaki ikinci önemli neden ise, karaciğer fonksiyon bozukluklarıdır. Ayrıca gebelik döneminde alt karında kan dolaşımı yetersizliğinden, hareketsizlikten veya şişmanlıktan da kaynaklanabilir.

Kan damarı duvarlarının kalıtımsal zayıflığı nedeniyle de basur memeleri oluşabilir. Bu memelerin patlaması sonucunda açık kırmızı renkli kan görülür. Bu kanın gerçekten de basurdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının bir uzman doktor tarafından mutlaka teşhis edilmesi gerekir.

Uzun süre oturulduğunda, oturulan bölgeye kan hücum eder. Bu durum, kabızlıkla birlikte basur oluşumuna yol açar. Acaba bu duruma karşı neler yapılmalıdır? Açık havada yürüyüş veya hafif sporlar ve yüzme, alt karın bölgesinin kan dolaşımını uyarır. Ayrıca kabızlığa karşı da önlemler alınmalıdır.

Buğday kepeği, keten tohumu unu, siyah ekmek, bal, bol miktarda sebze ve pirinç harikalar yaratabilir. Anüs kaslarını çalıştırınız. Böylece damarlarda birikmiş olan kanı dağıtabilirsiniz: Günde pek çok kere, anüs kaslarını birkaç saniye boyunca sıkınız ve bu hareketi en azından 20 kere yineleyiniz.

Her dışkılamadan sonra anüsü bol suyla yıkayıp, yumuşak tuvalet kağıdı ile kurulayınız. Soğuk suda oturma banyoları, mayıs papatyası ve atkuyruğu kaynama suyu ile hazırlanan soğuk oturma banyoları rahatlatıcıdır.

Basurlar, özellikle karaciğer hastalıkları ile birlikte görüldüğünde, başka bir açıdan ele alınmalıdır. Örneğin siroz hastalığında olduğu gibi, karaciğerde kan birikimi oluştuğunda, kan basıncı bağırsaklara doğru yönelir ve düz bağırsak damarları kanla dolarak şişer.

Kapı toplardamarında (vena portea) oluşan bu yüksek basınç nedeniyle, anüs mukozası yüzeyinde veya anüs kanalı içinde basur memeleri oluşur. Basurlarından kurtulmak isteyen kişi, bu oluşumun kaynağını araştırmalı ve belki de kapı toplardamarında oluşan basıncın azaltılması yönünde adımlar atmalıdır.

Bu konuda tabii ki bir uzman doktorun görüşünün alınması gerekir. Uygulanacak olan tıbbi tedavi, basit bir yöntemle de desteklenebilir: Sabah ve akşam yemeklerinden önce 10–15 damla atkestanesi tentürü, biraz suya karıştırılarak alınır.

Kan birikimlerinin harekete geçirilmesi için, hindiba çayı günde 2-3 bardak içilebilir. Lokal tedavi olarak, meşe kabuğu veya ceviz yaprağı kaynama suyu ile uygulanan lavmanlar veya kompresler çok büyük rahatlıklar sağlayabilir, ama önce bağırsakların boşaltılması gerekir.

Başka bir tedavi biçiminde de uzun süre boyunca, gün aşırı değişimle, beyaz ballıbaba yaprağı, ahududu yaprağı veya böğürtlen yaprağı çayından günde 2 bardak içilir. Ayrıca, uzun süreli kullanımlarda civanperçemi çayı da kendisini kanıtlamıştır. Rahatsızlıklar sona erene kadar bu çay kürlerinin sürdürülmesi gerekir.

Tuzlu suyla hazırlanan mayıs papatyası buğu banyosunun üstünde 10-15 dakika kadar oturduktan sonra, kantaron yağı emdirilmiş bir pamuk, büzgen kasın sonuna kadar ulaşmak üzere, anüsten içeri sokulur. Böylece, dışkılamada rahatlık sağlanmış ve olası mukoza çatlakları önlenmiş olur.

Anüse sürülebilecek veya kompresler yapılabilecek bir merhemi herkes hazırlayabilir: 100g içyağında 20g kurutulmuş çobançantası kısaca kızartılır ve serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün yağ tekrar ısıtılır ve tülbentten geçirilerek süzülür. Buzdolabında saklanmalıdır.

Uzun süreli uygulamalar: Isırgan otu, ahududu veya böğürtlen yaprağı çayı, dönüşümlü olarak ve balla tatlandırılarak içilebilir. Bolca çiçek balı tüketimi yararlı olur. Veya hindiba, ısırgan otu, sinirli ot eşit karışımının çayı günde 3 bardak içilir ve aynı zamanda da atkuyruğu veya atkestanesi yaprağı oturma banyoları alınabilir."İncele !

2013 Bitkisel Saç Boyalari


BİTKİSEL SAÇ BOYALARI

Saç telinin kütikül kısmına çok az penetre olmaları ve saçtan uzaklaştırılmaları için 6-8 şampuanlamanın yeterli olması nedeniyle bu guruptaki boyalar yarı kalıcı boyalar grubunda değerlendirilmektedir. Yüzyıllardan beri saçların boyanmasında kullanılan bitkisel boyalar bugün hala gündemdedir. Bunlar içinde bugün sadece kına (Henna) olarak bilinen bitkisel boya, turuncu kırmızı kızıl bir renk oluşturarak saçları boyar. Bu renk özellikle koyu renkli saçlara kırmızı parıltı vermesiyle çok hoş bir görüntü yaratmaktadır. Ancak beyaz saçlarda oluşturduğu doğal olmayan renk için aynı durum sözkonusu değildir. Yapılan bir çalışmada saç boyama amacıyla kullanılan kınanın allerjik temas dermatitine neden olmadığı saptanmıştır. Kırıa kullanılarak saçların boyanması işleminde önce bitkinin yapraklan toz haline getirilerek sıcak su ile karıştırılır. Bitkinin su ile teması sonucu boyar madde olan ve asidik özellikteki naphthaquinone oluşur. Daha sonra elde edilen kıvamlı sıcak kütle saçiara uygulanıp 40 ile 60 dakika beklenir. Daha sonra saç yıkanır.

Kına içine metalik saç boyalarının ilave edilmesiyle daha geniş bir renk yelpazesi elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bugün sentetik kına türü ürünler ile kumral kahverengiden scrıya kadar değişebilen tonda saç rengi elde edilebilmektedir. Genel olarak kına boyaları olarak adlandıran bu boyalar orijinal saç renginin daha koyu hale getirilmesinde daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca doğal haldeki kınanın üstüste kullanımı :1e saçlarda meydana gelen kuruma ve kırılma gibi olayların bu boyalarla oluşmadığı bildirilmektedir.

Kına içindeki boyayıcı madde Lav/sone (2- hydıoxy-l, 4-naphthaquinone) denen pigmenttir. Bu madde kına tozundan 100-150 kez daha etkilidir. Kına özlü şampuanlar bu maddeyi % 0.5 oranında içerirler.
Diğer bitkisel boyalar saç boyama amacıyla çok az kullanılmaktadır. Bunlar içinde en bilineni, boyayıcı etkisi azulen (apigenin) maddesinden kaynaklanan papatya çiçeğidir.

Papatya, kınada olduğu gibi toz edildikten sonra su ile karıştırılıp bulamaç haline getirildikten sonra veya sulu ekstresi halinde saça uygulanır. Saç rengini açmak amacıyla, 2 kısım papatya çiçeği ve 1-2 kısım kaolinin sıcak su ile hazırlanan karışımı kullanılır. Azulen bugün sentetik olarak üretilmekte ve şampuanlara % 0.01 - 0.025 oranında ilave edilmektedir.

Bunların dışında, özellikle asya ülkelerinde saçların rengini koyulaştırmak amacıyla boyayıcı maddesi gallik asit, brazilin veya hematoxylin olan bazı bitki eksi releri de kullanılmaktadır. Bunların hepsinin oluşturduğu renk çeşitliliği çok az, buna karşılık renk şiddeti çok fazladır.

İncele !

Kerevizin Bilinen Faydalari

kereviz yaprağıÖncelikle mutlu yıllar diliyor ve 2013 yılınız sizlere başarı ve mutluluk getirmesini diliyor ve söze başlıyoruz.

Kerevizin Faydaları
İçerdiği mineraller sayesinde zayıflamaya yardımcı olan kereviz, cildi de sıkılaştırıyor

Kereviz, sofralarımızın vazgeçilmez şifa deposu olarak tercih edilen bir sebzedir. Yaprak ve sapları bol vitaminleri ve çeşitli mineralleri ile çok faydalır. İç salgı bezlerini ve vücutta bir çok görevi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Kan temizleyicidir.

Karaciğerin salgılarını düzenleyerek iyileşmesine yardımcı olur. A, B ve C vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve kireç içerir. Kansere karşı önleyici etki sağlar. Yüksek tansiyonda ve şekerde tedavi edicidir. Grip, öksürük, bronşit gibi sorunlarda koruyucu görevi üstlenir. Yorgunluğu giderir. Uyarıcıdır, iktidarsızlığa iyi gelir. İdrar yollarını temizler ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

Vücut ödemini alır ve zayıflamaya yardımcı olur. Sinir sistemini rahatlatır. Sürmenaj olan kişilerde unutkanlığı azalttığı bilinir. Romatizmal hastalıklarda etkilidir. Sivilce ve akne gibi cilt sorunlarının kısa zamanda onarımını sağlar. Gözenekleri sıkılaştırır ve iltihabi etkilerden arındırarak cildi canlandıran tonik etkisi yaratır.

CİLDİ CANLANDIRIR
 1 bardak su
 1 tutam taze kereviz yaprağı
Kaynamakta olan suya kereviz atılır. Bir taşım kaynatılır ve 5 dakika demlemeye bırakılır. Süzülür. Yemeklerden bir saat önce veya sonra günde 2 su bardağı bal ilave edilerek içilir. Aynı kereviz suyu cilt için kullanıldığında 3-5 damla limon yağı ile karıştırılıp akşamları temiz cilde sürülür. 4 hafta düzenli kullanıldığında ciltte canlanma ve yenilenme oluşur.İncele !

Papatya ile Cilt Beyazlatma

papatya ile cilt beyazlatmaİşte size 2013 un ilk güzellik maskesini sunuyoruz. Papatyalı cilt beyazlatma maskesi
cilt beyazlatıcı, renk bozuklukları
3 tatlı kaşığı papatya (çiçek kısmı)
1 fincan su
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)

1 fincan suyu kaynatın ve içine papatyaları atın. 7-8 dk beraber kaynattıktan sonra süzgeçten geçirerek soğumaya bırakın. Ardından bal ve gül suyunu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze ve boynunuza sürerek 15 dk bekleyin.

Cildinizin aydınlanması için düzenli olarak kullanın. Bu maske renk bozukluklarına karşı birebirdir. Buzdolabı ömrü 1 haftadır. Hava geçirmeyen bir kapta muhafaza etmeye özen gösterin.
Not: Hamilelere tavsiye edilmez.

İncele !

Soya ile Kirisikliklara Son

kırışıklara sonSoya ile Ağız Çevresindeki Kırışıklara Son
Soya ile Ağız Çevresindeki Kırışıklara Son başlığı ile oluşturmuş olduğumuz bu yazımızdada gene bitkisel sağlık uzmanımızın bitkiler yardımı ile oluşturmuş olduğu bitkisel sağlık yöntemi hakkında bilgi edineceğiz.Cilt Bakımı kategorisinde bulunan Soya ile Ağız Çevresindeki Kırışıklara Son yazımıza yorum yazarak katılımlarınızı bekliyoruz..İşte sağlık detaylar ;


dudak+lekeleri Soya ile Ağız Çevresindeki Kırışıklara SonYüzünüzde burun çevresinde başlayarak ağız bölgesinde biten bir çizginin oluşmasını istemiyorsanız, doğal maddeler ve masaj ile kolayca önleminizi alabilirsiniz. Bunun için, bol bol soya ürünleri tüketin.

Çünkü bu ürünler, flavonoit olarak adlandırılan hücre koruyucu maddeler içerirler.

Bu maddeler aynı zamanda bazı bakım kremlerinde de bulunuyor. Flavonoit içeren kremleri problemli bölgelerin üzerine sürüp, 5 dakika kadar parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın.

Her gün kullandığınız takdirde, 2 hafta içerisinde etkili bir sonuç almanız mümkün olacak.

İncele !

Zayiflamak İçin Misir Püskülü

zayıflamaZayıflamak İçin Mısır Püskülü, Kiraz Sapı ve Isırgan
"Yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde hemen hemen tüm kadınların ortak derdi zayıflayarak bir an önce forma girmek. Kilo vermenin ucuz ve basit bir yolu ise gündemde olan şifalı bitkilerden yararlanmak.Ancak şunu unutmamak gerekir ki fazla kiloların hepsi yağ değil,bir kısmı da su yani ödemdir. İşte vücudumuzda tutulan bu sıvının atılmasına ve zayıflamanıza katkıda bulunacak şifalı bitkiler ve etkileri.

Mısır püskülü :

Dişi çiçeklerden alınan mısır püsküllerinin gölgede kurutulmasıyla hazırlanır. Mısır püskülleri mısırın en şifalı yeridir. İidrar söktürücü özelliği de vardır. Zayıflama amacıyla yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Mısır püskülü çayı : Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış mısır püskülünü bir su bardağı kaynar suda 5 dakika kadar demleyin, günde 3 kere yemeklerden 1 saat önce için.

Kiraz sapı :

Kiraz ve vişnenin gölgede kurutulan sapları hem idrar söktürücü hem de ödem çözücü özelliğe sahiptir. Küçük boydaki idrar yolu taşlarının ve kumlarının düşürülmesine de yardımcı olur.

Kiraz sapı çayı:Yarım litre kaynar suya 30 gr kiraz sapı eklenip 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve günde 3 fincan aç karnına içilir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerine de çok faydalıdır

Isırgan yaprağı :
Isırgan yaprağı yüksek miktarda potasyum, C vitamini, demir ve kalsiyum içerir ki, bu vitamin ve elementlerin hepsi de böbrekleri çalıştırır. Metabolizmayı dengeleyici özellikleri de vardır.Isırgan yaprağı kuvvetli bir antioksidandır.Uygun dozlarda bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Isırgan çayı:1 tatlı kaşığı kuru yaprağı 1 su bardağı kaynar suda 3-5 dakika demlendirip günde 2 kez içebilirsiniz.

Taze ısırgan yapraklarını yıkayıp ayıkladıktan sonra üzerini elma sirkesi, limon suyu ve nar ekşisi ile soslandırarak yediğinizde de aynı etkiyi yapar."
İncele !

Yaşlanmaya Karşi Biberiye

Yaşlanmaya karşı doku onarıcı biberiye

BİBERİYE
Biberiye yüzyıllardır tüm şifacıların en değer verdiği bitkilerinden biri olarak göze çarpar. Bazı yemeklerimizin tat kaynağı, sağlık ve estetiğimizin vazgeçilmez destekleyicisi olan bu bitki, şifalı bitkiler arasında en yaygın olarak kullanılanlardandır. Özellikle saç ve cilt sorunlarında doğru oranlarla kullanıldığında onarıcı ve yeniden yapılandırıcı olduğu bilinmektedir. Biberiye içeren saç bakım ürünleri, özellikle yağlı saçların temizlenmesi, yağ dengesini ayarlaması, onarımı ile saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyici etkisi kanıtlanmıştır. Özellikle karma ciltlerde kan dolaşımını hızlandırarak yaşlanmaya karşı doku onarıcı ve antioksidan etkisi bilinmektedir.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ
Kaynamakta olan bir bardak suya 1 tutam biberiye atılır. Bir taşım kaynatılır ve 10 dakika bekletilir. Elde edilen tonik; ciltte de antioksidan etki sağlar. Aynı zamanda kolay hazırlanan bu toniğin yara iyileştirici etkisi de vardır.

HAMİLELER DİKKAT!
Biberiye özellikle hamile kadınların dikkatli kullanmaları gereken bir bitki olduğu için yüksek dozlarda almamaları gerekiyor. Biberiye yağı ise aşırı dozlarda mide, bağırsak problemleri yaratabileceği için aynı şekilde dikkatli kullanılmalıdır.
İncele !

İstenmeyen Tüy İçin Bitkisel Çözüm

İstenmeyen tüylere bitkisel çözüm
Kadınların bir çoğunun yüzünde çıkan tüyler, sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyecektir. Kadınların en büyük sıkıntılarından biri olan istenmeyen tüyler özellikle çene ve yüz kısmında oldukça kötü bir görünüm sağlamaktadır.

Ayva tüyü veya daha kalın olan tüyler kadınların kendilerine olan güvenlerinin azalmasını sağlayacaktır. Oldukça kolay yöntemlerle kurtulabileceğiniz tüylere elveda diyebileceksiniz.


Yapılan makyajlar, kullanılan kremlerinde asla çözüm olamayacağı kötü görünümlü tüyler hazırlanan maske sayesinde mucize etkisi yaratacaktır. Kısa sürede gözle görülür bir değişim yaşamak için hemen maskeyi uygulamalısınız.

1 adet yumurta akını, yeterli kadar mısır unu ve yeterli kadar toz şekeri karırştırarak hazırlayabilirsiniz. Bir kabın içine yumurta akını koyalım. Üzerine yeterli kadar mısır unu ekleyelim. Yeterli kadar şeker ilavesi de yapıp karıştıralım. Hepsini karıştıralım ve temizlenmiş cildimize sürüp yedirelim. Tüylü bölgelere ve cildimize iyi yedirdikten sonra kuruyana kadar bekleyin. Maske kuruduktan sonra ovarak maskeyi çıkarın. Oldukça faydalı olacak maske uzmanlar tarafından tavsiye edilmiştir.İncele !

Göz Alti Torbalarina Biberiye

Göz altı torbalarına biberiye
Göz altı torbaları yorgunluk ve uykusuzluk gibi hayatın doğallığı sonucu oluşurlar. Görünüm olarak rahatsız edr ve göz altlarında şişkin ve sağlıksız bir görünüm oluşmasını sağlar.

Gece geç yatmış ve yorgun bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Bu sebepten oluşan göz altı torbalarını bitkilerin yardımıyla yok etmek mümkündür. Fakat herhangi bir rahatszılık söz konusui se, mutlaka doktorunuzdan yardım istemelisiniz.


Biberiye vücudun bazı doğal ihtiyaçlarına cevap verdiği gibi, güzellik ve estetik konusunda da yardımcı olmaktadır. Yorgun bir gecenin ardından uyandığınız sabah, göz altlarınızda morluklar varsa biberiye sayesinde onları yok edebilirsiniz. 2 çorba kaşığı biberiye, 300 gr. kaynar su ve 3 damla biberiye ile harika bir karışım elde edeceksiniz.

Kuru biberiye yapraklarını iyice ufalayalım ve kaynar suyun içine atalım. Yağı da ekleyip 1 saat haşlayalım. Daha sonra süzelim ve göz altı torbalarının üzerine doğal losyonumuzu sürelim. Cildinize de canlılık verecek olan mucize maske, göz altı torbalarının inmesini sağlayacaktır.İncele !

Narin Bilinmeyen Faydalari

Nar bir çok sıkıntının üstesinden gelebilecek donanıma sahiptir. Doğanın sunmuş olduğu mucize meyveyi, sık sık tüketmeye özen göstermelisiniz. İnsan sağlığına olan faydası iksir görevi görür.

Narın yenmesi ve suyunun içilmesi vücut sisteminin dengesini normal çalıştıracaktır. Direnci kontrol altına nar, her yaşta insanlara şifa dağıtır. Elimizin altındaki mucize kaynak, beden sağlığı için çok faydalıdır.Bağışıklık sistemine etki ettiği için, bir çok hastalığı yok ederek, vücut direncinizi toparlar.


Ayrıca kanser hücrelerini yok ederek, kalp sağlığını da koruma altına alır. Şeker hastalığı olan kişilerin özellikle yemeleri gereken bir meyvedir. Kolestrol seviyesini de aynı şekilde dengede tutarak, vücudun doğru anlamda gelişmesini sağlar.

Nar suyunun içinde bulunan antioksidanın gençlik iksiri aşıladığını bilmenizde fayda vardır. İlerleyen yıllara meydan okumak için narın mucizesinden yararlanmanız yeterli olacaktır. Cildi yenilediği gibi cilt kanserine de engel olduğu bilinmektedir. Erkekler için de prostat kanserini önlemektedir. Doğal bir antibiyotik olan nar suyu, sizlerin doğal yaşam reçetesi olacaktır.İncele !

Bitkisel Sivilce Losyonu Tarifi

Anarhan Nadirova Sivilce Losyonu Tarifi

Sivilce losyonu tarifi – 1

Malzemeler : Karbonat veya boraks ,su

Hazırlanışı : Yarım bardak suya bir çay kaşığı karbonat veya boraks katarak karıştırın.

Uygulanışı : Cildinizi günde iki kez bu karışımla temizleyin.

* * *

Sivilce losyonu tarifi – 2

>Salatalığın üzerine bir miktar votka koyup biraz bekletin.

>Daha sonra salatalığı küçük parçalar halinde doğrayıp votkanın içinde altı gün bekletin.

>Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yüzünüze sürün.

İncele !

Bodur Otunun Şifalalari

Bodur Otunun Faydaları
"Alternatif Tıp çokça dilimizde dolaşmaya başladığı son yıllarda Şifalı bitkiler aramaya başladık. Tv programlarında sıkça duyduğumuz Bodur otu ,

Latince adı, Marsdenia erecta olan Bodur otu, İpekotugiller ailesine mensup bir bitki. Sarmaşık görünümlü ve beyaz çiçekli. Organik asitler ve amidon içeriren bodur otunun faydaları ;

* Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
* Sindirim sistemini ve pankreası kuvvetlendirir.
* Şeker hastaları için çok faydalıdır.
* Karaciğer hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine şifa verir.
* Ateş düşürücü özelliği vardır.
* Sedef, egzama, mantar, kaşıntılı alerjilerde kullanılır.
* Mide ağrıları, öksürük, dizanteri, karaciğer rahatsızlıkları, için faydalıdır."İncele !

Goji Berry Bitkisi Deva Dağitiyor

Goji Berry Fidanı Her Derde Deva
"Dünyanın en yararlı şifalı bitkisi desek goji berry faydalarını anlatmaya yetmez sanırım. işte goji berry meyvesinin bazı yararları…

.Erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır

2.Bağışıklık sistemini yapılandırır. Daha genç görünmenizi ve hissetmenizi sağlar.

3.Sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olur, kalbi güçlendirir.

4.Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur."İncele !

Saç Dökülmesine Bitkisel Krem

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Bitkisel Krem
"Saç dökülmesini önlemek için krem

1 tatlı kaşığı ceviz yağı

2 tatlı kaşığı biberiye yağı

1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı

1 tatlı kaşığı pul biber

1 yumurta sarısı

Karıştırılıp saç diplerine masaj yaparak sürülür.15 dk. bekletilir. kuruyken şampuan sürülüp yıkanır.

Yağlı saçlara ısırgan tohumlu şampuan kuru saçlara aleoveralı şampuan önerilir."
İncele !

Evde Saç Bakimi Yapmak

Evde Saç Bakımı en kolay nasıl yapılır.
"Evde saç bakımı yapmak hiç de zor bir iş değil. Size iki ayrı kür önermek istiyorum. Bu saç kürleri evde kolayca hazırlanabilecek ve saç bakımında oldukça etkili olabilecek kürler ;
1. KÜR :
SAÇ PARLATICI BAL MASKESİ : 1 çay kaşığı balı, 4 bardak sıcak suda eritin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra hazırlamış olduğunuz suyu saçlarınızın dibine çok fazla değdirmeden uçlarına doğru uygulayın. Daha sonra durulama yapmadan saçlarınızı kurutun. Parlaklığı görünce şaşıracaksınız .
2. KÜR :
BAL İLE EVDE YAPILABİLECEK SAÇ BAKIM KREMİ : 1/2 fincan balı 1/4 fincan saf zeytinyağı ile karıştırın. Saçlarınız normal kuruluktaysa yalnızca 1 yemek kaşığı yağ katın. Karışımı saçlarınıza sürdükten sonra başınıza bir bone takıp yarım saat bekleyin. Saçlarınız şampuanla yıkadıktan sonra durulayın. Kuru saçlarınızın canlanıp parladığını göreceksiniz.

 SAÇ BAKIM KREMİ, SAÇ PARLATICI BAL MASKESİ, saç, saç bakım ürünleri, Sağlık."
İncele !

Cilt Yenileme Maskeleri

Mükemmel Cilt Yenileme Maskeleri

"Ciltteki leke, kırışıklık ve kabarmalar herkesi rahatsız eder.Saç ve derinin zararlı bakterilere karşı asitli bir yapıya sahip olduğunu biliyormuydunuz?Ciltteki leke ve kaba görüntülerden kurtulmak istiyorsanız buyrun.

Bir avuç elma sirkesi veya damıtılmış beyaz sirkeye 1 kahve fincanı su. Her yüz yıkamadan sonra uygulayın. Derinin doğal asitliğini sağlar ve kaba lekeli deriyi temizler ve zarifleştirir.
Hoş kokulu içeriklerin ilavesi ile çok daha estetik bir hale getirilebilir.
Aynı oranı bir sirke saç boyası için de kullanılabilirsiniz, sarışınlar saçlarında beyaz sirke kullanmalıdırlar.
Not: Son araştırmalara göre, deri ve saç zararlı bakteri etkilerine karşı koruma sağlayan doğal bir asit yüzeyine sahiptir.
Banyodan sonra deri ve saçınızın sağlığı ve güzelliği için asit dengesinin sağlanması gereklidir."
İncele !

Cilt ve Siyah Noktalar

Suna Dumankaya Cilteki Siyah Noktalar
"Suna Dumankaya cilt bakımı; siyah noktalarsiyah-noktalar

Özellikle burun üzerindeki siyah noktalar için evde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz kolay bir peeling;

Malzemeler:

Bir yemek kaşığı yoğurt,

Bir limon kabuğu rendesi,

Bir yemek kaşığı yoğurt.

1 yemek kaşığı yoğurda rendelenmiş bir limon kabuğu ve bir kaşık mısır unu ekleyin. Bunu karıştırıp yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin."
İncele !

Bitkisel Botoks Kremi

Ayhan Ercan Bitkisel Botoks Kremi
Show tv'de Saba Tümer'in sunduğu Saba Tümer ile bugün programında  Aktarlar Derneği Başkanı Ayhan Ercan evlerimizdeki bitkisel kremlerin Botox Kremine çevrilebileceğini söyledi.

Jamboo Tohumunu alıp evimizde jamboo bitkisini yetiştirdikten sonra(programa kedisinin yetiştirdiği 1 saksı Jamboo bitkisiyle katıldı) 4-5 adet yaprağını bitkisel kremle birlikte blender da çekiyoruz. Günde iki defa krem kırışıklık olan bölgelere sürülüyor. Kremin buzdolabında muhafaza edilmesi gerekiyor.

İncele !

Cildinize Arindirici Derin Temizlik

Yıpranmış Olan Cildinize Arındırıcı Derin Temizlik

Yaz mevsimi tatil zamanı, kendimizi her anlamda şımarttığımız, dilediğimiz gibi yediğimiz, deniz ve güneşin tadı- nı çıkardığımız bir zaman. Yazın sıcak, güneş ve denizin yıpratıcı etkilerinden yorulan vücudumuzu yenileyip kışa hazırlamak için derin ve kapsamlı bir bakım zamanı sonbahar.

 Vücudumuzun en büyük organı olan cildimiz tıpkı diğer organlarımız gibi yorulur. Düzenli bakımın yanı sıra mevsim geçişlerinde daha derin bir desteğe gereksinim duyar.

Yazın güneşten çatlayan, kuruyan ve yorulan cildi yenilemek ve beslemek için bakımınızı adım adım yaparsanız hem kendinizi hem de cildinizi yormadan canlanırsınız. Cildinize sağlıklı bir görünüm kazandırmak için arınma, yenilenme, beslenme ve koruma adımlarını izleyebilirsiniz. Yazın rüzgar, güneş, tuzlu veya klorlu sudan yıpranan dirsek, diz, topuk ve ayak parmakları kuruyup sertleşir. Ne kadar bakım yapsak da kuru, donuk ve pul pul olmuş bir cilt oluşur. Uzmanlar en iyi mevsim bakımının cildi ölü hücrelerden arındırmayla başladığına dikkat çekiyor.

ARINDIRIP BESLEYİN 
Dirsek, diz ve topuk gibi eklem yerlerine yağlı kremler uygulayarak cildi korumaya alın. Ayrı- ca banyo sonrası ayaklara, özellikle topuklara krem sürdükten sonra giyilen pamuklu çoraplar kremin çok daha etkin bir biçimde emilmesini sağlar ve kısa sürede bebek gibi bir tene sahip olursunuz.

 Cildi ölü hücrelerden arındırmak için kese veya vücut scrubları çok uygundur. Keseden sonra kaliteli bir yağ ile (badem yağı tüm cilt tiplerine uygundur) cildin nemlenip beslenmesini sağlayın. Vücudumuz nasıl yediklerimizden besin alıyorsa, cildimiz de aynı şekilde üzerine sürülen kremlerden beslenir. Vücut scrubları her iki işlemi birarada uygular. Cildi ölü hücrelerden arındırırken içerdiği yağ ile besler. Dikkat edilecek nokta, cilt tipine uygun ürünü seçmektir. Çünkü güneş sonrası yıpranan cilt tahrişlere açıktır. Ayrıca vücut kesesini güneşlendikten en az üç gün sonra yaptırmak uzmanların önemli tavsiyeleri arasında.

İncele !

Yaşiniza Göre Cilt Bakimlari

Yaşınız Göre Cilt Bakımı

Ergenlik Çağı ve 20'li Yaşlar
Ciltte yağlanmanın ve aknelerin görüldüğü yaşlardır. Etkili bir cilt bakımı ile ciltteki yağlanma
dengelenebilir ve cildin görünümü pürüzsüzleştirilebilir.
•  Sabah ve akşam cildinizi temizleyip, tonikleyiniz.
•  Yağlı ciltler için formüle edilmiş bir nemlendirici ile cildinizi nemlendiriniz.
•  Haftada bir ya da iki kez arındırıcı maske ile cildinizi derinlemesine temizleyiniz.
Bu sayede cildinizi ölü hücrelerden arındırabilir ve cildinizin canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

30’lu Yaşlar
Yağ üretiminin azalmaya ve ciltte kuruluğun görülmeye başladığı yaşlardır. Kuru cilt, ince çizgi
ve kırışıklıkların oluşumuna yatkındır. Bu nedenle bu yaşlarda cildin nem dengesini koruyacak,
cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.
•  Her sabah ve akşam, kremsi bir temizleyici ile cildinizi temizleyiniz. Alkol içermeyen ve cildi
kurutmayan bir tonik ile cilt bakımınıza devam ediniz.
•  Güneş koruması içeren bir gündüz nemlendiricisi kullanınız. Henüz göz kremi kullanmaya
başlamadıysanız, tam zamanı.
•  Besleyici ve yenileyici özelliği olan bir gece kremi tercih ediniz ve her gece yüz ve boyun bölgenize uygulayınız.

40 yaş ve üzeri
Cilt hassaslaşır, kuruluğu artar, sarkmaya başlar ve elastikiyetini kaybeder. İlerleyen yaşlarda
da güzel görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız, cildinizin ihtiyaçlarına cevap veren zengin
içerikli cilt bakım ürünleri kullanınız.
•  Cildinizi temizleyip, tonikledikten sonra, nemlendiriniz.
•  Mutlaka göz kremi ve gece kremi kullanınız. Haftada bir kez arındırıcı maske uygulayınız.
•  AHA, kolajen

İncele !

Gece yatarken mutlaka gülsuyu

Gece yatarken mutlaka gülsuyu kullanın
Yaz bitmek üzere ama güneşin etkileri hâlâ sürüyor. Güneş sağladığı bronzlukla yıl boyu canlı ve çekici bir cilt yaratır.

Tüm gözenekler sağlıklı bir şekilde nefes alır ama leke ve sivilceler oluşabilir. Güneşten yıpranan cilde bu dönemde hassas ve hafif bir bakım yeterli olacaktır. Sabun içermeyen, kırışıklara karşı bakım sağlayan yüz yıkama jel ve losyonları cildi sıkılaştırırken sivilce oluşumunu da engeller.

Temizlik sonrası özellikle gece yatarken sadece gülsuyu kullanmanız yeterli olacaktır.

İncele !

Çatlayan dudaklara peeling

Çatlak dudaklara peeling

Kış boyu sert rüzgarlarla kuruyup çatlayan dudaklara haftada birkaç
kez peeling uygulamak iyi bir çözüm olacaktır.

Dudaklarımız sonbaharla birlikte kuruyup çatlamaya başlayacak. Yüzümüzün diğer bölgeleri gibi yağ bezleri tarafından korunmayan dudaklar, biraz da ihmal edildiğinde çabucak kurur ve çatlar. Ancak sert rüzgarlar esmeye başlamadan önlem alırsak, kış boyu bakımlı ve sağlıklı dudaklara sahip olabiliriz.

Her şeyden önce dudakları ısırmamak gerekir. Aynı şekilde yalamak da son derece sakıncalıdır. Kuruduğunu hissettiğimiz dudaklarımızı sık sık yalayarak onları nemlendirdiğimizi düşünürüz. Oysa mevcut nemini de kaybederek daha çok çatlamalarına sebep oluruz. Uzmanlar çoğu cilt probleminde olduğu gibi dudak çatlamalarına karşı da bol su içmemizi öneriyor. Daha az susadığımız kış aylarında bol su içmek yazın olduğu kadar kolay olmasa da bu öneriyi ciddiye almalıyız. Günde en az 5-6 bardak su içerek dudaklarımızın içten nemlenmesine katkıda bulunabiliriz.

Dudak peelingi pek aşina olduğumuz bir yöntem olmasa da oldukça faydalı. Piyasada bulunan organik peeling ürünlerini kullanarak kurumuş, çatlamış ölü deriden arındırdığımız dudaklarımıza daha sağlıklı bir görünüm kazandırabiliriz. Dudak peelingini haftada birkaç kez tekrarlamak oldukça iyi sonuçlar verecektir. Tabii peeling ile ölü deriden arındırdığımız dudaklarımızı özel kremlerle nemlendirmek bir diğer önemli nokta.

Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz organik ürünleri tercih edin ve dudaklarınızı gün içinde ihtiyaç hissettikçe nemlendirin. Seçtiğiniz ürünü özellikle rujdan önce sürmeniz daha iyi sonuçlar verecektir

İncele !

Siğirkuyruğu Şifali Bitkisi

Sığırkuyruğu Bitkisi
Escrophulariaceae familyasının geniş bir gurububu oluşturan Verbascum L cinsi Türkiye bitki örtüsünde 185'i endemik olmak üzere 228 tür ile temsil edilmektedir. Anadolu'da "sığırkuyruğu" olarak tanınan Verbascum türlerinin çiçek ve yapraklarından hazırlanan infüzyonlar, halk arasında çay şeklinde içilerek balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır.

V. sinuatum'un tohumları taşıdıkları saponinden dolayı, balıklar için zehirlidir. Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı Verbascum türleri "Balıkotu" adı ile tanınır ve meyvalı dallarının göl ve dere sularına atılarak balıkların öldürülüp yakalanmasında kulamıldığı görülmektedir. Ayrıca, değişik Verbascum türlerinin Anadolu'da terletici, yatıştırıcı, idrar artırıcı, kabız olarak, bazı türlerden de yara iyi ediciamaçlarla yararlanıldığı bilinmektedir.
V. cheiranthifolium var. cheiranthifolium'un toprak üstü kısımları ve kökleri, V. chrysochaete'nin toprak üstü kısımları egzema, romatizma, hemoroit ve menstrual ağrılarda, V. lasianthum'un ise yaprak ve çiçekleri hemoroitte kullanılmaktadır. Orta Anadolu'da halk arasında, V. pumilum'un toprak üstü kısımları ve kökleri yara iyi edici, karın içi ağrıları ve hemoroitte, V. orientale çiçekleri ise ürogenital organlarda terlemeyi önleyici olarak kullanılmaktadır.

Verbascum türleri Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da antiseptik, astrenjan, emoliyan, balgam söktürücü, yatıştırıcı, ağrı kesici, idrar artırıcı ve sıtmaya karşı kullanılmaktadır. Bu türlerin tümör, enflamasyon, migren, nefes darlığı ve spazmodik öksürük tedavisinde kullanıldıkları da kayıtlıdır.

Verbascum thapsiforme çiçeklerinin liyofilize infüzyonun, Fowl plague virüsüne, pek çok influenza A ve B virüslerine ve Herpes simplex virüsüne karşı in vitro çalışmaları yapılmış ve bitkinin infüzyonunun, Herpes simplex üzerine 300 g/ml dozda virüsidal aktivite gösterdiği ancak influenza virüslerine karşı antiviral aktivite gösterdiği saptanmıştır. V. thapsiforme ' nin çiçeklerinden hazırlanan infüzyonların, doku kültürlerinde influenza virüslerinin oluşturduğu enfeksiyon alanı ve hemahlitinasyonu azalttığı gözlenmiştir. Bitki preparatları ile amantadin türevlerinin birlikte uygulamalarında da, hücre kültürlerinde influenza A virüsünün replikasyonunu inhibe edici etkilerinin arttığı saptanmıştır ve en fazla etkinin, bitki infüzyonunun adamantanamin glukuronit ile kombinasyonunda sağlandığı tespit edilmiştir.

V. blattaria, V. bombyciferum, V. chaixii, V. dumulosum, V.nigrum, V. olympicum, V. phlomoides, V. phoeniceum ve V. roripifolium'un alkol ekstrelerinin ise antimikrobiyal etki gösterdikleri belirlenmiştir. Verbascum çiçekleri, Mentha piperita (nane) ve Mentha crispa yapraklan ile Cynosbati meyvalarının (kuşburnu) karışımından hazırlanan ekstrelerin, insanlarda, hastalıklara karşı vücut direncini arttırdığı ve bakterisit etki gösterdiği bulunmuştur. Sözü edilen bitki karışımının alkol ve su ekstrelerinin Staphylococcus aureus, Sarcina lutea, Shigella flexneri gibi organizmaların da dahil bulunduğu bir grup mikroorganizmaya karşı bakterisit etki gösterdiği anlaşılmıştır.

V. fruiticulosum sulu ekstresinin antimalaryal aktivitesine bakılmış ve ekstrenin bir malarya paraziti olan Plasmodium falciparum'a karşı kuvvetli intibisyon yaptığı gözlenmiştir. V. thapsus tıbbi bir bitki olarak değişik farmasötik formlarda enflamasyon hastalıklarının, astma, spazmodik öksürük ve diğer pulmoner problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitkiden hazırlanan ekstrelerde antibakteriyal ve antitümör aktivite gözlenmiştir. V. macrurum'un toprak üstü kısımlarından hazırlanan alkol ekstresinin de antioksidan aktiviteleri tespit edilmiştir. V. thapsus'dan hazırlanan çayların veya tablet/kapsül gibi farmasötik formların akciğer rahatsızlıklarının tedavisindeve yaşlanmaya bağlı dejenerasyonlardakullanılabileceği tespit edilmiştir. Kanada'da halk ilacı olarak kullanılan V. thapsus'un, ham drog olarak antihepatoma aktivitesi, insan karaciğer kanser hücrelerinde (HepG2/c3A, SKHEP- 1, HA22T/VGH, Hep3B ve PLC/PRF/5) denenmiştir. İn vitro olarak, 2 000 g/ml konsantrasyon da HepG2/c3A [% inhibisyon: 31.0) ve HA22T/VGH (% inhibisyon: 69.9) hücrelerinin çoğalmasını inhibe ettiği gözlenmiştir.

Verbascum ekstrelerinin, hematopoetik, karaciğer rahatsızlıkları ve solunum düzensizliklerinde kullanılan biyöstimilan bileşikleri taşıdığı saptanmıştır. Bu amaçla hazırlanan bir karışım, 0.075 k arı reçinesi ektresi, 0.075 k Gratiola officinalis ekstresi ile Verbascum ekstresi karışımı, 0.005 k Gratiola officinalis tozu ve 0.04k polenden oluşmuş olarak literatürde kayıtlıdır. V. thapsus yapraklarının hiperlipidemide kullanıldığı, kolesterol ve trigliserit düzeyini önemli ölçüde düşürdüğü saptanmıştır. Otitis media, çocukluk döneminde en sık rastlanan hastalıklardan biri olup tedavisinde naturopatik bitkisel ekstrelerden oluşan göz damlası kullanılmaktadır. V. thapsus'un da içinde yer aldığı bu total ekstreden hazırlanan göz damlası, anesteziklerle beraber tedavide yararlı olmaktadır. V. sinuatum'un alkol ekstresinin de bir deri hastalığı olan psöriaziste etkili olduğu tespit edilmiştir. V. thapsus ve V. thapsiforme'nin, kozmetik preparatları ile deterjanların içeriğine girdiği ve sütlü losyonları halinde cildi nemlendiriciolarak kullanıldıkları saptanmıştır.

V. thapsus'un da arasında bulunduğu bir bitkisel karışımın sigara alışkanlığının azaltılmasında veya bırakılmasındakullanıldığı tespit edilmiştir.


İncele !

Zayiflamak için şifalı bitkiler

ibrahim saraçoğlu zayıflamak için şifalı bitkiler
ibrahim saraçoğlu zayıflamak için şifalı bitkiler:

Sofraya oturmadan 15 dakika önce bir yemek kaşığı dereotu yerseniz sofradan daha erken kalkarsınız. 10 dakika sonra tokluk hissi artacaktır. Daha az yemek yersiniz.

Diyet yapanların özellikle yemesi gerekir. Açlık duygusana fren yaptıran dereotudur. Hatta yemek arasında da yiyebilirsiniz. İştahınızın yavaş yavaş kalktığını görürsünüz.

Göreceksiniz ki iştahınız daha erken kapanacak ve doygunluk duygunuz daha erken gelecektir.
Entry Filed under: diyet, İbrahim Saraçoğlu, Şifalı bitkiler.

İncele !

Kilo Vermek İçin Bitki Çaylari Tarifi

Zayıflamak İçin Bitki Çayları Tarifi

"zayıflamak için bitki çayları tarifi

Zayıflatıcı bitki çayları tarifleri :
1-MATE ÇAYI: Kan dolaşımını hızlandırıcı kafein sayesinde daha fazla enerji harcanmasını sağlıyor. İçindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Yapılışı: Bardak başına bir tatlı kaşığı konularak sıcak su ile 5-6 dk demlendirilir.

2-OOLONG ÇAYI: Yağların yakılmasını hızlandırıyor ve vücutta yağ depolanmasını sağlayan enzimlerin salgılanmasını yavaşlatıyor.

Yapılışı: Bardak başına bir tatlı kaşığı konularak sıcak su ile 2-3 dk demlendirilir.

3-KAYIN AĞACI YAPRAĞI ÇAYI: İçerdiği etken maddeler, vücuttaki fazla suyun ve zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırıyor.

Yapılışı: Bardak başına bir tatlı kaşığı konur ve üzerine sıcak su eklenerek 10-15 dk demlenmeye bırakılır.

4-LİMON OTU ÇAYI: Yağların yakılmasını kolaylaştırıyor, içerdiği A vitamini sayesinde cildi güzelleştiriyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Yapılışı: Bardak başına bir tatlı kaşığı konur ve sıcak su ile 3-5 dk dinlendirilmeye bırakılır.

5-YEŞİL ÇAY: Vücuttaki yağın yakılmasını hızlandırır, bağırsaktan dokulara yağ emilimini azaltır. Kanser riskini düşürücü etkisi vardır.

Yapılışı: Bir demlik çay yapmak için bir tatlı kaşığı yeterlidir. Sıcak suyu döktükten sonra 5 dk demlenmesi gerekir.

6-CİVANPERÇEMİ ÇAYI: Sindirimi hızlandırıcı etkisiyle iyi bir yağ yakıcıdır. İçerdiği yağlar sayesinde gaz spazmı ağrılarını da hafifletir.

Yapılışı: Bardak başına 1-2 tatlı kaşığı konur ve sıcak su ile 5-10 dk dinlendirilmeye bırakılır.

7-ISIRGAN OTU ÇAYI: Fazla suyun vücuttan atılmasını sağlayarak kilo verdiriyor. Kanserden koruyucu etkisi vardır.

Yapılışı: Bardak başına iki tatlı kaşığı konularak kaynatılır, 10 dk bekletildikten sonra içilir.

8- AYNISEFA ÇAYI: Dolaşım sistemini uyarıcı, kan ve vücudu zararlı yağlardan temizleyici özelliğe sahiptir. Terletici ve idrar söktürücü de olması, vücutta şişkinlik yapan fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

Yapılışı: Bir çay kaşığı aynısefanın üzerine iki bardak kaynar su ilave edilerek 5 dk demlenmeye bırakılır.

9-ZENCEFİLLİ KARIŞIM ÇAYI: Bağırsakları çalıştırır ve yiyeceklerin sindirilmesini hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır.

Yapılışı: 1 kabuk tarçın, 4-5 kakule tanesi,1 kök zencefil,2 karanfil tanesi ve bir fiske karabiberi karıştırın. 5 bardak suya 2 yemek kaşığı çay katın ve 10-20 dk hafif ateşte kaynatın. 10-15 dk. Beklettikten sonra süzgeçten geçirin.

10-KEKİK ÇAYI: Vücut yağlarını erittiği ve damar tıkanıklarını önlendiği biliniyor. Kan dolaşımını uyarıcı etkisi vardır.

Yapılışı: 1-2 çay kaşığı kekik, 1 bardak kaynar suyla demlenir.7-8 dk sonra süzülüp içilebilir.

NOT: Bitki çayları her ne kadar zayıflamaya yardımcı olsa da, çok uzun süreli kullanımlarda bağırsaklar üzerinde olumsuz etkileri olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden dikkatli tüketilmelidir.
"
İncele !

Sağlikli Zayiflama Çayi

zayıflama çayıAyhan Ercan'dan Sağlıklı Zayıflama Çayı (9 Hayat)
Show tv de yayınlanan  Show Clup ve Pazar Sürprizi isimli programlarda  yayınlanan Ayhan Ercan'nın  9  bitki'den  oluşan 5 ayda 36 kilo verdiren zayıflama çayı tarifi .

1-)Mate Çayı
2-)Beyaz top kekik
3-)Çoban çökerten
4-)Barut agacı kabuğu
5-)Yeşil çay
6-)Sinirli ot
7-)Biberiye
8-)Funda yapragı
9-)Cimnema bitkisi

Bu bitkileri karıştırıp 8-10 dk demleyerek(kaynatmadan) sabahları aç karnına içilmesini öneren Ayhan Ercan  zayıflama çayının öğünlerden önce  günlük toplamda 3 bardak tüketilebileceğini söyledi. Çok kilolu olanların 5 fincana kadar içebileceklerini ekledi.

Not:Ayhan Ercan twitter hesabında kitabında'da verdiği kürü hipertansiyon hastaları hamileler ve emziren annelerin kullanmamasını yazdı.

Barut Ağacı Kabuğu


Biberiye

Cinnema

Sinirliot

Top Kekik

Yeşil Çay

Funda Yaprağı

Mate 

Çoban Çökertenİncele !